نرخ پرش سایت چیست؟

نرخ پرش سایت چیست؟

امروزه در دنیای مبادلات فارغ از نوع آن اینترنت نقش اساسی را بازی می کند. یکی از راههایی که این تبادل ها بتوانند نقش مهم خود را به خوبی ایفا کنند استفاده از وبسایت می باشد. قصد داریم در مقاله پیش رو ضمن توضیح پیرامون سایت در مورد این که نرخ پرش سایت جیست اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

تعریف سایت

اگر بخواهیم تعریفی ساده از سایت داشته باشیم می توانیم بگوئیم سایت مجموعه ای از صفحات متعدد و به هم پیوسته می باشد که از طریق یک آدرس قابل روئیت و دسترسی است.

این صفحات می توانند شامل تصویر، فیلم، متن و قالب های مختلف دیگر باشند. برای درک بیشتر مطلب یک مغازه را در نظر بگیرید که در ویترین خود نمونه ای از تمامی اجناس را گذاشته و مشتری در یک نگاه می تواند به کلیه اجناس نگاهی بیاندازد. به این ترتیب می توان گفت سایت یک راه ارتباطی ساده و انعطاف پذیراز طریق دنیای تکنولوژی می باشند. در این زمینه تبلیغات در شبکه های اجتماعی هم کمک زیادی به شما می کند.

نرخ پرش سایت به چه معنی است؟

به صورت ساده و در یک جمله این معنی را دارد که بازدید کننده سایت مورد نظر شما را باز کرده و بدون بازکردن دیگر صفحه ها از آن خارج می شود. به این عمل نرخ پرش یا Bounce Rete می گویند.

اگر به صورت دقیق تری بخواهیم بگوییم زمانی که از کلمه نرخ یا Rete استفاده می شود. به معنی اندازه گیری بین دو چیز نسبت داده می شود. مانند تعداد خریدارانی که وارد مغازه می شوند. و آنهایی که بعد از بازدید خرید می کنند که کلمه نرخ خریدار را به آن اطلاق می کنند. حال اگر تعداد این بازدیدکنندگان بیشتری از سایت خارج شوند می توان گفت  سایت شما نرخ پرش بالایی دارد.

باتوجه به توضیحات داده شده می توان گفت وقتی صحبت از نرخ پرش سایت می شود. بدین معنی است که نسبت کسانی که از سایت شما پریده اند نسبت به بازدیدکنندگان را نشان می دهد.

پس می توان گفت نرخ پرش سایت یعنی کاربر بازدیدی از سایت شما داشته اما کارهایی را که شما توقع داشته اید را انجام نداده است.

نحوه محاسبه نرخ پرش چگونه است؟

دارندگان سایت ها برای این که عملکرد سایت خود را از لحاظ بازدیدکنندگان بدانند بایستی نرخ پرش سایت یا(Bounce Rete) را بدانند. برای انجام این کار بهترین و آسان ترین راه استفاده از سایت گوگل آنالیتیکس می باشد که در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد.

در سایت گوگل آنالیتیکس برای انجام این محاسبه و بدست آوردن نرخ پرش سایت از دو مفهوم اساسی به نام های سشن ( Session) و هیت(Hit) استفاده می گردد.

اگر بخواهیم کاوش دقیق تری داشته باشیم بایستی قبل از هر چیزی معنی این دو مفهوم را بدانیم.

  • مفهوم سشن(Session) در سایت گوگل آنالیتیکس به فعالیت های کاربران در یک بازه زمانی کوتاه مدت در اپلیکیشن و یا وب سایت کفته می شود.
  • مفهوم هیت(Hit) نیز در سایت گوگل آنالیتیکس یعنی هر کاری که کاربر هنگام بازدید از سایت انجام دهد‌.

نحوه محاسبه نرخ پرش چگونه است؟

درخواست های کاربر و نرخ پرش سایت

با توجه به موارد گفته شده می توان گفت دو گروه درخواست از طرف کاربر وجود دارد

  • در خواست هایی که به عنوان تعامل از سوی بازدید کننده محسوب می شوند و سشن را تمدید می کنند(Interaction Hit ).
  • درخواست های غیرتعاملی که تاثیری بر روی سشن ندارند.(Interaction Hit Non)

لازم به یادآوری است که هر بازدیدی که کاربر از صفحه وب سایت انجام می دهد باعث درخواست تعاملی حساب گردیده و خودکار باعث تمدید سشن می گردد.

عوامل موثر بر نرخ پرش سایت

عواملی که بر روی نرخ پرش تاثیر گذار می باشند:

این عوامل عبارتند از:

  • زمان سشن: این زمان در گوگل آنالیتیکس بین یک الی چهار دقیقه می باشد.
  • تعاملی یا غیر تعاملی تنظیم نمودن هیت(Hit) ها و رفتار کاربر در مراجعه به وب سایت

ارزش نرخ پرش برای چیست؟

با مشخص شدن نرخ پرش سایت می توانیم مطلع شویم وب سایت ما  چه تعداد بازدید کننده داشته است. چه کاربرانی مقالات و یا پیشنهادات مورد درخواست شما را مطالعه نموده اند.

نرخ پرش شاخص تعیین کننده ای برای  تحلیل نمودن میزان تعامل کاربران وب سایت می باشد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی نرخ پرش سایت پرداختیم. استفاده و تنها در نظر گرفتن نرخ پرش هیچ کمکی به تحلیل و تفسیر وب سایت نخواهد نمود. بلکه در کنار مشخص شدن زوایا و مسائل دیگری بایستی به بررسی مسئله پرداخت. مسائلی مانند ساختار وب سایت، نوع صفحه، موضوع و محتوای وب سایت، چگونگی نمایش محصولات و دیگر عوامل  که هر کدام تاثیرخود را دارند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *