بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ چیست؟

در دنیای دیجیتال امروز تبلیغات و بازاریابی نیز از حالت سنتی به دیجیتال نقل مکان کرده است.از روش ها و راهکارهای سنتی استفاده های کمتری می شود. همچنین بازاریاب ها نیز این سیستم استفاده نموده و بجای کار بازاریابی سنتی به سمت بازاریابی دیجیتال روی آورده اند. یکی از این روش بازاریابی ها بازاریابی موبایلی می باشد. در ادامه و در مقاله پیش رو در مورد بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ توضیحات مختصری خواهیم داد. این مدل ها در زمینه تبلیغات در شبکه های مجازی اهمیت دارند.

نگاهی بر بازاریابی

بازاریابی یا به اصطلاح امروزی مارکتینگ عبارت است از استفاده از یک استراتژی که به وسیله یک شرکت  برای ارتباط  برقرار کردن با مشتری، جهت جذب به سمت خود استفاده می گردد. امروزه با توجه به این که سیستم دیجیتالی در تمامی سطوح جامعه ریشه دوانده است به ناچار بازاریابی نیز به همین سمت کشیده شده است. به دلیل هزینه کم و وسعت بسیار این نوع بازاریابی طرفداران زیادی را به سوی خود کشانده است. یکی از این روش ها در دنیای دیجیتال که به نام بازاریابی موبایلی و یا موبایل مارکتینگ نام گرفته می باشد که در ادامه به این نوع بازاریابی خواهیم پرداخت‌.

بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ

در تعریف آن بایستی گفت موبایل مارکتینگ (Mobil Marketing)  یکی از انواع بازاریابی مدرن محسوب می گردد که می توان آن را یکی از رشته های بازاریابی دیجیتالی به حساب آورد. امروزه پس از صفحه گرامافون، سینما، رادیو،  تلویزیون و اینترنت موبایل به عنوان هفتمین رسانه انبوه جهان شناخته می شود.آن را به عنوان هفتمین رسانه در اختیار انسان یاد می کنند. امروزه با افزایش روز افزون موبایل در سراسر دنیا و تعداد گوشی های همراه که در سراسر دنیا حتی دورترین نقاط احتیاجی به آمارگیری نیست.

ولی همین افزایش خود نشان دهنده تاثیر بسزایی است که بازاریابی موبایلی یا (Mobile Marketing) در نفوذ بین جامعه دارد می باشد. اصطلاح بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ در آغاز بیشتر به عنوان بازاریابی پیامکی(SMS Marketing) شناخته می شد. اما با توجه به افزایش روز افزون قابلیت های تلفن های همراه و هوشمند شدن آنان (Smartephonned)  و فراهم شدن دسترسی به اینترنت برای گوش های همراه بازاریابی موبایلی دارای مفهوم بسیار وسیعی گردید. امروزه وسعت بازاریابی موبایلی به گونه ای گسترش یافته که آن را نه به عنوان زیر مجموعه دیحیتال مارکتینگ، بلکه به عنوان یک شاخه مستقل از بازاریابی مطرح می کنند تا نسبت به اهمیت و جایگاه آن به اندازه کافی گفته شده باشد.

مزیت های بازاریابی موبایلی(Mobile Marketing)

در مورد اهمیت بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ برای بازاریابان می توان به مزیت های زیر اشاره نمود:

مزیت های بازاریابی موبایلی(Mobile Marketing)

شخصی می باشد

بدین معنی که امروزه  موبایل یکی از شخصی ترین وسایل افراد به حساب می آید و کمتر کسی حاضر می شود موبایل خود را با دیگری به اشتراک بگذارد. اگر بگوییم موبایل ادامه دست و مغز ماست اغراق نکرده ایم.

همیشه همراه ماست

موبایل تنها وسیله ای است که امروزه همه جا به همراه ماست و در اکثر مواقع نیز به اینترنت متصل می باشد. این خود نشان دهنده آن است که این صفحه(موبایل ) بهترین جا برای تبلیغ و بازاریابی می باشد. به جرات می توان گفت امروزه اولین جایی را که بعد از بیدار شدن به آن نگاه می اندازیم صفحه موبایل مان می باشد. آخر شب هم اکثر مواقع چشم مان بر روی موبایل به خواب می رود.

امکان پرداخت آنی در موبایل

این گزینه برای بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ هم مزیت محسوب می شود. بدین معنی که اگر مخاطب تصمیم به خرید پیدا کند همان لحظه می تواند تقاضای خرید نموده وجه آنرا پرداخت نماید.

سریعترین دستگاه برای دریافت اطلاعات می باشد

امروزه موبایل ها حتی برای کسانی که با لب تاب و کامپیوتر سر و کار دارند یکی از اولین و بهترین دریافت کننده اطلاعات می باشد. به این دلیل که در هر جایی باشند به وسیله موبایل دسترسی به اینترنت برایشان آسانتر می باشد.

مرکز مهمی برای مصرف محتواست

مقدار قابل توجهی از اطلاعات در دنیای دیجیتال را می توان بر روی صفحه موبایل دید و یا شنید. اخبار محتواهای شبکه های اجتماعی، ایمل ها، کلیپ های تصویری و دیگر موارد از جمله محتواهایی هستند که بسیاری از کاربران آنها را از طریق موبایل تماشا می کنند‌.

امکان دسترسی به شاخص های کلی از مزایای بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ

یکی از ویژگی های دیجیتال مارکتینگ امکان تعریف شاخص های کمی و سنجش اثربخشی فعالیت ها می باشد‌. انواع سنسورها و ابزارهای سخت افزاری و فرایند نرم افزاری تعبیه شده درموبایل امکان های فوق العاده ای می باشد که تلفن های هوشمند در اختیار کاریران خود قرار داده اند‌. مانند موقعیت مکان یابی جغرافیایی.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت VQS ما به بررسی بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ برای تبلیغات اینترنتی  پرداخته ایم. اما نکته آخر این که کاربرد موبایل توسعه چشم گیری یافته است.و گستردگی استفاده از آن سبب گردیده بسیاری از کارهایی که افراد در گذشته با کامپیوتر خود انجام می دادند همگی با استفاده از موبایل به انجام برسانند.

همانگونه که قبلا نیز گفتیم بخاطر آسانی کار، هزینه خیلی کمتر و گستردگی بسیار زیاد آن استفاده از بازاریابی با موبایل یکی از به صرفه ترین روش های بازاریابی در دنیای امروز می باشد. نکته مهم تر این که بازاریابی امری تخصصی می باشد و احتیاج به آموزشهای خاص خود دارد. چنانکه امروز خود به یک علم تبدیل گردیده است‌. بنابراین اگر قصد فعالیت در امر بازاریابی از طریق دیجیتال و خصوصا نوع موبایلی آنرا دارید حتما قبل از هر گونه فعالیت در این زمینه تحقیقات کافی را نموده و آموزش های لازم را ببینید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *