بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ

بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ چیست؟

امروزه در دنیای تجارت یکی از اصل های فروش خوب بازاریابی می باشد. با توجه به تعدد زیاد محصولات و هم نوعی آن موفقیت در فروش مرهون یک تلاش متفکرانه در امر جذب مشتری و بازاریابی فهیمانه می باشد. یکی از این روش های بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ می باشد. در مقاله پیش رو ضمن توضیح در مورد بازاریابی کمینی در مورد آن اطلاعات کامل تری را در اختیارتان قرار خواهیم داد. باید بدانید که تبلیغات در شبکه های اجتماعی نیاز به اطلاع از این ترفندها دارد.

 

همچنین بخوانید:

تبلیغات در تلگرام

تبلیغات در اینستاگرام

مفهوم بازاریابی

به زبان ساده می توان این تعریف را برای بازاریابی به کار گرفت: مجموعه کارها و اعمالی که باعث عکس العمل و یا فعالیتی از سوی مشتری شود که برای کسب و کار سودمند می باشد را بازاریابی می گویند.

بازاریابی شامل همه استراتژی ها و تاکتیک های رایج می گردد که شرکت ها و کارخانجات با استفاده از آن به دنبال جایگاهی برای خدمات و محصولات خود می باشند. هدف اصلی از بازاریابی را می توان ترغیب مشتری و مخاطب به خرید دانست. بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ یکی از انواع آن می باشد.

انواع بازاریابی

بازاریابی انواع مختلفی دارد و شاید بیشتر از دهها نوع از آن شناخته شده باشد. برخی از انواع این بازاریابی ها عبارتند از:

 • بازاریابی سنتی
 • بازاریابی درونگرا
 • مدل بازاریابی برونگرا
 • بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ
 • بازاریابی کانتنت(کانتنت مارکتینگ)
 • ویدئو مارکتینگ
 • بازاریابی ایمیلی
 • وویس مارکتینگ

بازاریابی ها امروزه به شیوه و روش های مختلفی انجام می پذیرد. برخی از این روش ها ابتکاری بوده و به خلاقیت فرد یا شرکت و مجموعه تولید کننده مربوط می گردد.

در ادامه درمورد بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ به عنوان یک روش بازاریابی توضیحاتی خواهیم داد.

بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ

این روش بازاریابی یک ترفند جدید محسوب می گردد که در آن اطلاع و آگاهی مردم نسبت به یک برند یا نام تجاری به صورت غیر آشکار و پنهانی و یا غافلگیرانه نام برد.

این روش بازاریابی غافلگیرانه یا امبوش مارکتینگ در اشکال مختلفی ارائه می گردد. در این شیوه یک برند یا نام تجاری بدون پرداخت حق اسپانسری در ردیف نام های دیگر تجاری که از حامیان مالی دارند بهره می برد.

از ویژگی های منحصربفرد این شیوه تبلیغاتی بازاریابی غافلگیرانه بودن آن می باشد. امروزه بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ جزء روش های خلاقانه شناخته می شود.

انواع بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ

مدل های مختلف آن عبارتند از:

انواع بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ

نوع مستقیم:

 • غافلگیر کردن مخاطب
 • غافلگیر کردن با بکارگیری افراد سرشناس و مؤثر
 • خودغافلگیری
 • نقض مالکیت

نوع غیرمستقیم:

 • غافلگیری مشارکتی یا ارتباطی
 • مدل غافلگیری مالکیت موازی
 • غافلگیری ارزش ها
 • مدل غافلگیری منحرف کننده
 • غافلگیری تهاجمی

لازم به ذکر است که تولید کنندگان و شرکت هایی که از رسانه های اجتماعی استفاده نمی کنند و یا اطلاعی نسبت به هشتگ سازی در رسانه های اجتماعی ندارند توانایی آنرا ندارند که با جامعه امروزی و نسل جدید ارتباط برقرار کنند.

چگونگی راه اندازی امبوش مارکتینگ یا بازاریابی غافلگیرانه

برای بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ مراحل زیر را باید طی کرد:

اولین مرحله ساخت یک وب سایت، وبلاگ، حساب توئیتر ی و یا پیج در اینستاگرام می باشد. در طراحی و ساخت وب سایت یا پیج اینترنتی بایستی راه های تعامل بهتر با مخاطبان و مشتریان خود را پیدا کنید.

مرحله دوم بعد از طراحی وبسایت استفاده از افراد به همراه گوشی های هوشمند در بین جمعیتمی باشد در اصل این افراد در بین جمعیت همان بازاریاب ها می باشند. البته افراد بازاریاب بایستی بتوانند تصاویر، فیلم ها و محتواهای مربوط به بند مربوطه را بارگذاری کنند.

گام سوم و نهایی در بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ در این مرحله و یا گام نهایی بایستی برندها یک موقعیت فیزیکی برای تعامل با مشتریان و مخاطبان خود اقدام کنند و این مسئله نیازمندان است که در مکان های ویژه حضور داشته باشند.

البته این اقدام ارتباط بامشتری اگر به شکل یک رفتار غافلگیرکننده از طرف صاحبان برند باعث جلب مشتریان خواهد شد‌.

مهارت بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ با تخصص بازاریابی رسانه های اجتماعی

در این سطح رقابتی بازاریاب بایستی نسبت به تجزیه و تحلیل اطلاعات و سخنرانی های موجود بپردازد و نتایج حاصله را گزارش نماید. ضمنا در این سطح بازاریاب بایستی از درجه خلاقیت بالایی برخوردار باشد و در کمپین های اجتماعی باطرح های بازاریابی موفقی شرکت کنند.

متخصص بازاریاب رسانه های اجتماعی بایستی دارای مدرک لیسانس بوده و در زمینه کسب و کار نیز از تخصص کافی بهره مند باشند.

نکته مهم دیگر در هنگام استخدام بازاریاب در این سطح داشتن ابتکار عمل بوده و این که اطلاعات کافی در مورد این که چه مواردی موجب ایجاد انگیزه در تغییر رفتار افراد و سوق دادن به سوی خود می شود را داشته باشند.

مهارت بازاریابی کمینی در سطح مدیریت بازاریابی رسانه های اجتماعی

بازاریاب هایی که در این سطح رقابتی قرارمی گیرند از  رسانه های اجتماعی مختلفی مانند فیس بوک، یوتیوپ، توئیتر و وبلاگ ها استفاده می کنند. در این سطح بازاریابی مدیران به کنکاش مقدار بازدید مخاطبان خود از این رسانه ها می پردازند تا بتوانند فرصتهای بیستری را برای جذب مخاطب و مشتری داشته باشند.

مدیران بازاریابی در این سطح برای حفظ موقعیت و یکپارچگی نام تجاری خود در رسانه های اجتماعی در طرح های مختلف بازاریابی حداکثر تلاش خود را انجام می دهند و ارتباط بین مدیریت و تیم بازاریابی را تسهیل می بخشند‌. مدرک موردنیاز این سطح لیسانس در رشته بازاریابی و مرتبط با کسب و کار می باشد. ضمن این که دارندگان مدرک فوق لیسانس امکان استخدام شان بیشتر می باشد.

نکته مهم در سطح مدیریتی بازاریابی رسانه های اجتماعی درکنار مدرک تحصیلی تجربه کاری فرد نیز می باشد.

مهارت بازاریابی کمینی در سطح تحلیل گری

یکی دیگر از مسیرهای بازاریابی غافلگیرانه یا کمینی در رسانه های اجتماعی نگاه تحلیل گرانه به تحقیقات بازار اجتماعی می باشد. بدین معنی که بازاریاب به عنوان تحلیل گر روزانه مکالمات زیادی را در شبکه های اجتماعی مختلف انجام داده و به تحلیل و تفسیر دیدگاه مخاطبان در مورد نام تجاری یا همان برند در میان مردم می پردازند. این سطح از بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ یک جنبه حیاتی دارد که تحلیل گر به شرکت تجاری خود کمک می کند تا برند خود را با مشتریان بالقوه به اشتراک بگذارند و دقت در شناسایی مشتریان ضرورت زیادی دارد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی بازاریابی کمینی یا امبوش مارکتینگ پرداختیم. بازاریابی کمینی در رسانه های اجتماعی یک امر تخصصی و بسیار دقیق و مهم می باشد که نیاز به آموزش های ویژه زیر نظر متخصصان این امر دارد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *